Polska bez gazu? Jak przetrwamy zimę?01:15:44

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy błękitnego surowca do Polski, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wyraził zgody na regulowanie rachunków w rublach. W Warszawie mówi się o szantażu energetycznym, któremu nie ulegniemy, zaś Moskwa tłumaczy decyzję faktem zamrożenia rosyjskich aktywów zagranicznych. Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, Siergiej Andriejew twierdzi, że to nie żadna kara, ani naciski, lecz zwykły pragmatyzm wynikający z zablokowania jego państwu dostępu do międzynarodowych transakcji w obcych walutach.

Bez względu jednak na przyczynę wstrzymania dostaw gazu, Polska ma w tej chwili poważny problem, którego społeczeństwo nie odczuje jeszcze przez kilka miesięcy, gdyż nasze państwo zgromadziło pokaźne rezerwy gazu. Niedobór surowca możemy odczuć dotkliwie dopiero jesienią, kiedy zacznie się sezon grzewczy. Co prawda rząd twierdzi, że obecne braki uzupełni rurociąg Baltic Pipe, którego otwarcie planowane jest w październiku, jednak na ten moment nie ma jeszcze zakontraktowanych dostaw, a chętnych w Europie jest wielu. Nie ma również wątpliwości, że nowe źródła dostaw gazu będą dużo droższe, co prędzej, czy później przełoży się na sporą podwyżkę cen tego surowca, a to z kolei będzie miało wpływ na wzrost cen w Polsce, co jeszcze pogłębi szalejącą inflację.

Z drugiej strony Rosja od dawna była wysoce niepewnym dostawcą surowców energetycznych, ponieważ Kreml nadużywał wiodącej pozycji eksportera paliw do Europy, aby wywierać presje polityczne, a nawet szantażować poszczególne państwa wstrzymaniem dostaw. A wiec istotnym jest fakt, ile może kosztować nas wolność energetyczna i czy rzeczywiście warta będzie swojej ceny?

O tym już dziś w programie Piotra Korczarowskiego z cyklu Dokąd Zmierzamy opowie Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw, bezpieczeństwa energetycznego i polityki energetycznej.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------


Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl


Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie


Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze