Litwini nie odpuszczają Polakom. Chcą nas wynarodowić!00:52:02

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podczas gdy oczy wszystkich są zwrócone na Ukrainę, w cieniu tych wydarzeń rozgrywa się akt kolejnego uderzenia w polskie szkolnictwo na Litwie. Decyzją władz rejonu trockiego dwie polskie szkoły: Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu i Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach mają zostać połączone z innymi placówkami, co może doprowadzić do ich likwidacji.

Narusza to nawet litewskie przepisy regulujące możliwość reorganizacji sieci szkół, gdyż polskie placówki mają sporą liczbę uczniów, a łączone mają być tylko szkoły gdzie uczniów jest niewielu. To nie pierwszy przypadek szykan, jakie spotykają mieszkających na Litwie Polaków: spory o pisownię nazwisk, polskie tabliczki z nazwami ulic czy miejscowości oraz możliwość nauki w ojczystym języku - są rzeczą znaną od lat. Niezwykłym kontrastem dla sytuacji Polaków na Litwie (stanowiących w niektórych rejonach większość mieszkańców) jest sytuacja mniejszości narodowych (w tym Litwinów) w Polsce, którzy mają swoje szkoły, dwujęzyczne tablice i inne uprawnienia gwarantowane umowami międzynarodowymi.

Jednocześnie działania niektórych naszych rodaków z Litwy, podburzanych przez rząd w Warszawie, powodują degradację polityczną środowiska Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Partii która niejednokrotnie wchodziła w skład litewskiego rządu, co pozwalało czasowo powstrzymywać zapędy tamtejszych szowinistów (obecnie AWPL ma 3 posłów w litewskim parlamencie). Dodać tu jeszcze należy, że polska dyplomacja w kwestii praw naszych rodaków na Litwie jest niezwykle pasywna.

Czy przy milczeniu Warszawy Polacy na Litwie zostaną poddani planowemu wynarodowieniu? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy?. Gościem Kamila Klimczaka będzie eurodeputowany Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Waldemar Tomaszewski.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze